תביעה נגד פושט רגל: כל מה שצריך לדעת כדי לתבוע

אם אתם מעוניינים להגיש תביעה נגד פושט רגל, דעו שאין מדובר בהליך פשוט ויש כמה דברים שצריך לדעת לפני שרצים לתבוע.

מה זה חדלות פירעון?

חדלות פירעון (פשיטת רגל בעבר) היא מצב שבו אדם או תאגיד אינם יכולים לעמוד בהתחייבויות הכספיות שנטלו וסך התחייבויותיהם גדול יותר מסך ההכנסות והנכסים שלהם. הליך פשיטת רגל נועד להביא לסדר בבלאגן הכלכלי שאליו נקלע החייב, להסדיר את כלל חובותיו ולהחזירו לחברה נטול חובות.הגשת תביעה קטנה.

כיצד חדלות פירעון משפיעה על נושי החייב?

נושה הוא אדם או תאגיד שלחייב יש חוב כלפיו. הליך חדלות פירעון מביא לעצירת כל התביעות והליכי הגבייה כנגד החייב, מגבש את כולם לתיק אחד שדרכו ינותבו כל ההליכים וההתנהלות הכלכלית.

לכן, מרגע שהחייב הגיש בקשה לפשיטת רגל וקיבל צו פתיחת הליכים, לכל הנושים יש 6 חודשים להגשת תביעת חוב בהליך. אם לא יגישו תביעת חוב, חובם הכספי יימחק. כל התיקים הקיימים שיש לחייב בהוצאה לפועל ייעצרו והכל יתנהל מעתה בהליך חדלות הפירעון.

מה זה אומר להגיש תביעת חוב?

זה אומר שאם אתם רוצים לתבוע את החייב בגין חוב כלשהו כלפיכם או שיש לו התחייבות עתידית כספית, יש לעשות זאת דרך הליך חדלות הפירעון ולהגיש תביעת חוב. באתר הממונה על חדלות פירעון, יש טופס מקוון בדיוק למטרה זו, אליו יש להעלות את כלל המסמכים והראיות המוכיחים את חוב החייב כלפיכם. ניתן גם לשלוח את תביעת החוב עם המסמכים הנלווים ישירות למשרדי הממונה.

תביעה נגד חייב בפשיטת רגל

במסגרת דיני חדלות פירעון יש 2 תקופות זמן שצריך לזכור.

  1. חובות שנוצרו לפני צו כינוס – כל החובות כנגד החייב שהצטברו עד למועד מתן צו לפתיחת הליכים. נושה שהחוב כלפיו התגבש עד למועד מתן הצו, נכלל בחובות שינוהלו בהליך חדלות הפירעון ועליו להגיש תביעת חוב.
  2. חוב שנוצר לאחר צו כינוס –  היא חובות חדשים שהחייב צבר לאחר מתן צו פתיחת הליכי חדל"פ. במקרה זה, אדם שירצה לתבוע תביעה קטנה או כל תביעה כנגד חייב שבחדלות פירעון, יצטרך לקבל את אישור ביהמ"ש לתביעה. לרוב, ביהמ"ש אינו מאשר הגשת תביעה חדשה כנגד החייב, ומורה לנושה להמתין עד לאחר סיום הליכי פשיטת הרגל.

חשוב לציין שגם פתיחת תיק הוצאה לפועל אינה אפשרית כנגד מי שחדל פירעון.תביעה נגד פושט רגל

למה בעצם אסור להגיש תביעה נגד פושט רגל?

כפי שציינו בהתחלה, הליך החדלות נועד לעשות סדר בחייו הכלכליים של החייב, לגבש את כל הנושים ולהביא לפירעון מרבית החובות האפשריים.
  1. הגשת תביעה חדשה כנגד חייב, עלולה ליצור אי סדר חדש ולפגוע בהליך עצמו שנועד להטיב עם החייב והנושים הקודמים בזמן.
  2. יצירת סדר –  ישנו הכלל שמי שהיה ראשון מקבל ראשון. כלומר, המשפט בא ואומר בואו נילך לפי הסדר, נסדיר את החובות הקודמים ומשם נתקדם הלאה לפי הסדר. אם נאפשר לתובעים חדשים להצטרף, לא רק שנפגע בחייב שכן אז הליך הפשיטת רגל יתעכב ויתארך, אלא גם נפגע בתובעים הקודמים.  
  3. הסיבה השלישית היא שלמעשה, במהלך הליך חדלות הפירעון, הנכסים של החייב עוברים לשליטתו וניהולו של הנאמן והממונה, על מנת שיוכלו לפעול להעביר את כספיו והכנסותיו לנושים הראשונים. כלומר תובע חדש לא יוכל לתבוע את החייב, כי לחייב אין נכסים וכסף, הם בשליטתו המלאה של הנאמן בהליך.

מה עושים כדי לתבוע פושט רגל?

הנושה התובע שהחוב כלפיו נוצר לאחר צו פתיחת הליכים, יוכל להגיש בקשה לביהמ"ש או מערכת ההוצאה לפועל, לאישור תביעה חדשה כנגד החייב.

במידה ולא יאושר, ייאלץ להמתין עד לאחר שהליכי פשיטת הרגל יסתיימו.
נושה שכבר קיבל פס"ד כנגד החייב בגין חוב שנוצר לאחר מתן הצו וכעת מעוניין לפתוח תיק הוצל"פ, ייאלץ גם הוא להמתין לסיום הליכי הפש"ר.

תביעה נגד פושט רגל אינה דבר פשוט

אם אתם רוצים להגיש תביעה נגד פושט רגל שכרגע באמצע ההליכים, יש לבדוק קודם כל מתי ניתן צו פתיחת הליכים לחייב. לדוגמא, אם הצו ניתן בתאריך 10.10.2019 והחוב שלכם נוצר לפני תאריך זה, יש להגיש תביעת חוב בהקדם בהליך חדלות הפירעון.
במידה והחוב כלפיך נוצר לאחר תאריך זה, יהיה עליך לבקש את אישור ביהמ"ש לתביעת החייב, כאשר לרוב, ביהמ"ש מורה לתובע הקטן להמתין עד לאחר סיום הליכי הפש"ר של הנתבע.

לקביעת שיחת ייעוץ

רוצה לשתף חבר\ה?

סמס לחבר\ה
שלח במייל
הדפס מאמר
מאמרים אחרונים
רוצה להישאר מעודכן?
הירשמו לניוזלטר שלנו

אין פה ספאם, אלא רק מידע רלוונטי בנושא תכני האתר.

קטגוריות