הקשר בין חדלות פירעון והשפעתו על נכסי מקרקעין

חדלות פירעון מתייחסת למצב שבו עסק או יחיד אינם מסוגלים לעמוד בהתחייבויותיהם הכספיות ולהחזיר את חובותיהם. במקרים כאלה, ניתן למכור את נכסי החייב כדי לשלם לנושים.
נדל"ן הוא נכס שמושפע לעיתים קרובות ממצבים של חדלות פירעון. במאמר זה ננסה לבחון את הקשר בין חדלות פירעון והשפעת ההליך על מקרקעין.

 

השפעות חדלות פירעון על מקרקעין

1. עיקולים

עיקולים הם אחד מהכלים הנפוצים בהם נעשה שימוש כאשר אדם מגיע מצב של של חדלות פירעון. זה קורה פעמים רבות על נכסי מקרקעין. כאשר בעל בית אינו מסוגל לעמוד בתשלומי המשכנתא שלו, המלווה עשוי להשתלט על הנכס ולמכור אותו כדי להחזיר את הלוואתו. כתוצאה מזה, לעיקולים יכולה להיות השפעה שלילית על שוק הנדל"ן באופן כללי היות ומצב בו מוצעים למכירה בתים מעוקלים עשוי להביא באופן טבעי לירידה בערכי הנכס.

 

2. מכירות בפשיטת רגל

כאשר עסק או יחיד מכריזים על פשיטת רגל, נכסיהם עשויים להיות מוצעים למכירה וזאת כדי להחזיר את הכספים לנושים. גם כאן, התוצאה היא באופן אוטומטי על המצב ועל הערך של הנדל"ן שינחת כלפי מטה בגלל שישנו היצע זול יותר של נדל"ן למכירה.

מכירה בפשיטת רגל

3. מכירת נכס בעקבות מצוקה כלכלית

מכירת מצוקה מתרחשת כאשר בעל נכס נמצא במצוקה כלכלית וכדי להיחלץ מהמצב הוא מציע את הנכס למכירה. הוא רוצה למכור את הנכס שלו במהירות וזה יכול להוביל למחיר מכירה נמוך ביחס למחיר השוק. זה כמובן יכול להשפיע על ערך הנכסים הסובבים. מכירות במצבי מצוקה עשויות לגרום לשפע זמני של מלאי בשוק מה שמשפיע גם כן על המצב הכללי בשוק הנדל"ן.

4. הלוואות מופחתות

לא קל להוציא משכנתא או הלוואה ורבים הם האנשים המסורבים לקבל משכנתא לרכישת נכס. מה שהופך לבעיה קשה עבור משקיעי נדל"ן או קונים שמנסים להשיג מימון, מה שעשוי להאט ולתקוע את שוק הנדל"ן.

איך מונעים חדלות פירעון במקרקעין?

  1. לפני שמשקיעים – בדיקת כל הנתונים לפני השקעה בנדל"ן כמו גם ליווי משפטי במקרקעין לאורך תהליך הרכישה, עשויים לסייע במניעת מצב כזה של חדלות פירעון.
  2. תכנון אסטרטגי – למשקיעי נדל"ן צריך להיות תוכנית פיננסית איתנה כדי למנוע חדלות פירעון. זה כולל גם תקצוב עבור תחזוקה שוטפת, תיקונים והוצאות אחרות שיצוצו בהמשך.
  3. השקעה מגוונת – כדאי לפזר את הביצים בכמה סלים. השקעה בסוגי נכסים שונים או באזורים גיאוגרפיים מגוונים עשויה לספק רמת הגנה מפני נפילות בעקבות תנאי השוק המשתנים.

 

לסיכום

לחדלות פירעון עשויה להיות השפעה משמעותית על שוק הנדל"ן. אם בעקבות עיקולים, מכירות נדל"ן במצבים של פשיטת רגל או מכירות בעת מצוקה. כל אלו הם בעלי השפעה על ערכי הנכסים בשוק הנדל"ן. לכן חשוב לנקוט בכל הפעולות האפשריות לפני השקעה בנדל"ן כדי להבטיח יציבות פיננסית וכן כדאיות החזקות הנדל"ן לטווח ארוך.

לקביעת שיחת ייעוץ

רוצה לשתף חבר\ה?

סמס לחבר\ה
שלח במייל
הדפס מאמר
מאמרים אחרונים
רוצה להישאר מעודכן?
הירשמו לניוזלטר שלנו

אין פה ספאם, אלא רק מידע רלוונטי בנושא תכני האתר.

קטגוריות