מתי צריך להודיע למעסיק על הריון?

הריון הוא תקופה משמעותית בחיי האישה והיא מעוררת תהיות רבות בכל הנוגע להודעה ​​למעסיק. נשים רבות לא ששות לגלות ברגע הראשון על עובדת היותן בהיריון בשל אמונות כאלה ואחרות. עם זאת חשוב לדעת שישנם חוקים ותקנות סביב הריון במקום העבודה שגם מעסיקים וגם עובדים אמורים לציית להם. מסיבה זו ישנה חשיבות להודעה שתימסר למעסיק בשלבי ההיריון השונים בהתאם לסוג העבודה. במאמר זה נדון מתי יש להודיע ​​למעסיק על ההיריון.

הודעה למעסיק על הריון בעבודה השליש הראשון

השליש הראשון של ההיריון הוא זמן מכריע מבחינת התפתחות העובר. במהלך תקופה זו, נשים עשויות לחוות בחילות בוקר, עייפות ותסמינים אחרים שיכולים להשפיע על עבודתן. כדאי להודיע ​​למעסיק על ההיריון כבר בשלב הזה כדי שהוא יתחשב בה. אם בעבודה ישנה חשיפה לחומרים מסוכנים, חשוב מאוד שהמעסיק יהיה מודע לעובדת ההיריון, על מנת לוודא שהאישה לא תהיה חשופה לחומרים מזיקים שעלולים להזיק לעובר.

זכויות עובדים

על פי חוק אפליה בהריון משנת 1978, מעסיקים אינם יכולים להפלות עובדים בהריון או מועמדים לעבודה. המשמעות היא שמעסיק אינו יכול לפטר, לסרב להעסיק או להפלות אישה בגלל הריונה. בנוסף, החוק מאפשר לעובדים הזכאים לקחת חופשה ללא תשלום מסיבות הקשורות להריון. זה כולל טיפול טרום לידתי, וכן חופשת לידה לצורך טיפול בתינוק והתאוששות לאחר לידה.

מתי צריך להודיע ​​למעסיק

אז כאמור אין זמן מוגדר בו העובדת צריכה להודיע ​​למעסיקה על הריונה, אך מומלץ לעשות זאת בהקדם האפשרי. הדבר מאפשר למעסיק לבצע את כל ההתאמות הנדרשות ולהתכונן להיעדרות העובדת במהלך חופשת הלידה. נשים רבות בוחרות להמתין עד לאחר השליש הראשון כדי להודיע ​​למעסיק שלהן, אך חשוב לזכור שייתכן שיידרשו התאמות מסוימות במהלך תקופה זו. כגון מתן הפסקות תכופות יותר, מתן אפשרות לעובדת לשבת במקום לעמוד או מתן חופשת מחלה זמנית.  

חופשת לידה

מעבר לתקופה הזו של ההיריון בזמן העבודה המחייבת התחשבות מצד העובד, היריון בעבודה מסתיים כמובן גם בלידה. כאשר המעסיק חייב להיות ערוך לכך שהעובדת תיעדר לפרק זמן של כשלושה חודשים לאחר הלידה. חשוב שהמעסיק יידע על כך די זמן מראש כדי שיוכל להתארגן עם כיסוי של מילוי מקום למשך פרק הזמן הזה. ישנה אפשרות לחלק את חופשת הלידה בין שני ההורים כאשר גם האב יכול ליהנות מהחופשה כדי לטפל בתינוק. בכל מקרה, תמיד יש לשתף את המעסיק מבעוד מועד בתוכניות שלכם כדי שלא לפגום במהלך העבודה הסדיר. הריון בעבודה

סיכום

לסיכום, הודעה למעסיק על הריון היא צעד חשוב להבטחת זכויות העובדת וביצוע התאמות נדרשות. אמנם אין זמן מוגדר להודיע ​​למעסיק, אך מומלץ לעשות זאת בהקדם האפשרי. המעסיקים צריכים להיות קשובים ולדון בהתאמת אזור העבודה עבור העובדת ההרה כדי ליצור סביבת עבודה בטוחה ובריאה עבורה.
הלפגוט אדרי - משרד עורכי דין

הלפגוט אדרי - משרד עורכי דין

הכתבה נכתבה באדיבות, הלפגוט-אדרי משרד עורכי דין המתמחה בדיני עבודה, ליטיגציה מסחרית, פיטורין שלא כדין ועוד.

כל המידע מטעם הכותב

לקביעת שיחת ייעוץ

רוצה לשתף חבר\ה?

סמס לחבר\ה
שלח במייל
הדפס מאמר
מאמרים אחרונים
רוצה להישאר מעודכן?
הירשמו לניוזלטר שלנו

אין פה ספאם, אלא רק מידע רלוונטי בנושא תכני האתר.

קטגוריות