בדיקת פשיטת רגל: איך לגלות אנשים שבחדלות פירעון או בחובות גדולים

איך יודעים אם מישהו שאתם הולכים לעשות איתו עסקה נמצא בהליכי חדלות פירעון? בדיקת פשיטת רגל היא כלי חשוב, חינמי ופשוט שכדאי להכיר.בדיקת תיק פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל מאגד את כל חובותיו של החייב\התאגיד, הן בתיקי בהוצאה לפועל ובבית משפט והן חובות שטרם הגיעו לערכאות שיפוטיות, לידי מסגרת מסודרת אחת.

ההליך נועד “לעשות סדר” בחייו הכלכליים של החייב, להביא לפירעון החובות לנושים ולהחזיר את החייב למעגל החיים החברתי והכלכלי, כאדם חדש.

בתאריך 15.9.2020 נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש, המייעל את הליך פשיטת הרגל מיסודו.

מה המשמעות של פשיטת רגל לחייב (חדלות פירעון)

המשמעות וההשלכות של אדם בהליכי חדלות פירעון הן מרחיקות לכת, הן בעבור החייב והן בעבור הנושים שלו.

בעבור החייב, הליך פשיטת רגל אומר שאינו יוכל לשלם את חובותיו ולכן המדינה מפקיעה ממנו זכויות ונכסים רבים לצורך הסדרת חובותיו. כך למשל, יוטלו עליו הגבלות שונות על מנת למנוע ממנו ליצור חובות חדשים, כגון

 1. הגבלה על חשבון הבנק – לא יוכל להיכנס למינוס, לפתוח חשבון חדש או לנהל מסגרת אשראי.
 2. הגבלת יציאה מן הארץ – לא יוכל לצאת לחו”ל.

בנוסף, יוטל עליו חובת תשלומים חודשית שבה יצטרך לעמוד מדי חודש ויהיה עליו לדווח לנאמן על כל הכנסה שהוא מייצר.

הדבר יכול לפגוע גם במשפחתו הקרובה של החייב, אשר לעיתים מושפעים מהלך הרוח בו הוא עומד ואף במקרים רבים רוצים לסייע לו כלכלית. במקרים בהם לחייב יש משפחה עם ילדים, הפגיעה היא גדולה יותר, כאשר בעל התפקיד מטעם המדינה, מחליט בעבור החייב כמה כסף יישאר לו כל חודש מהכנסתו החייבת, לטובת פרנסת המשפחה.

 

המשמעות של פושט רגל כלפי אנשים אחרים

תחילה יש לציין שהמחוקק ביקש לשנות את הטרמינולוגיה של כל הנוגע להליכי פשיטת רגל, אל עבר הליכי חדלות פירעון. כלומר לפי המשפט, פושט רגל נקרא מהיום חדל פירעון. זאת נעשה כדי להסיר את הנורמה שנדבקה על פושטי רגל ואות הקלון שהוצמדה להם, על מנת לתת להם קרקע פורייה לשוב ולחזור לחיי חברה תקינים.

יש לפושט רגל חוב כלפיי, מה עליי לעשות? 

קודם כל חשוב לנשום ולא להילחץ, מדובר בהליך מסודר שבו המחוקק רוצה להביא לפירעון החוב לנושים, אך תוך התחשבות במצבו של החייב. 

במידה ולנושה יש תיק הוצאה לפועל פתוח כנגד החייב, כל הליכי הגבייה ייפסקו ויעוכבו (כולל עיקול חשבון בנק או משכורת וכיוצ’). גם כספים שנתפסו ומוחזקים אצל צד ג’ (למשל חשבון בנק או קרן השתלמות), לא יועברו לתיק ויעוכבו עד מתן החלטה של הגורם המטפל בהליך חדלות הפירעון.  

מרגע מתן צו פתיחת ההליכים לחייב, לכל הנושים (אלו שפתחו תיק הוצל”פ ואלו שטרם פתחו) יש 6 חודשים לצורך הגשת תביעת חוב. נושה שלא יגיש תביעה במועד זה, החוב המגיע לו מן החייב יימחק לאלתר והוא לא יזכה לקבל כספים מהליך הפש”ר.

האם יש רשימת אנשים בפשיטת רגל שאפשר לעיין בה בחינם?

בדיקת פש”ר, מתבצעת לפי המידע שמפרסמת המדינה באתרי הרשות הממשלתיות, הבדיקה היא חינמית וכל מה שצריך זה מחשב עם אינטרנט.

לצורך בדיקת רשימת פושטי רגל, עלינו להיכנס למערכת המידע של הממונה על הליכי חדלות פירעון כאן. באתר הממונה, נקיש את הפרטים המזהים של החייב, כגון מס’ תעודת זהות ונוכל לראות האם החייב נמצא בהליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל בעבר).

מערכת חדלות פירעון
לחץ עליי כדי להיכנס לאתר

ניתן גם לאתר פושטי רגל לפי אחד מהפרטים הבאים-

 1. מס’ זהות או מס’ ח.פ. תאגיד.
 2. שם משפחה ושם פרטי – חשוב לציין שיש להזין את השם המשפחה לפני השם הפרטי.
 3. מס’ תיק בביהמ”ש או מס’ תיק אצל הממונה או מס’ תיק חדל”פ בהוצאה לפועל.

המערכת מתעדכנת לעתים תכופות, אך לא בזמן אמת ולפעמים נדרשים מס’ ימים מרגע שאושרה פשיטת הרגל של החייב עד לרגע שבו הדבר מתפרסם במערכת. לכן, אם אתם מתכוונים לחתום עסקה עם אדם כלשהו או להתנהל עימו בהתקשרות כלכלית גדולה, רצוי לבדוק מדי פעם את מצבו במערכת האתר.

מה עושים אם אין לי מס’ זהות או שם משפחה? 

במידה וברשותכם רק שם פרטי של החייב (כן לפעמים גם זה קורה), עדיין יש מה לעשות. ניתן לחפש גם לפי שם פרטי בלבד, במערכת ולסנן לפי מחוז. אי אז, התקבלו בפניכם שמות האנשים העומדים בפשיטת רגל, מהם תוכלו לנסות לזהות את האדם המבוקש.

 

מה עוד אפשר ללמוד מבדיקת פש”ר?

בדיקת חייב במערכת חדלות הפירעון של משרד המשפטים, יכולה לחשוף בפני הציבור, מידע חשוב בקשר לחייב, כגון:

 1. מועד הגשת הבקשה להליכי פשיטת רגל\חדלות פירעון ולאיזה ביהמ”ש\מחוז.
 2. מועד מתן צו פתיחת הליכים (צו כינוס לשעבר)
 3. כתובת מלאה של החייב ועורך הדין שמייצג אותו.
 4. כמה כסף שילם החייב עד כה בהליך הפש”ר וכמה כסף נצבר כתוצאה ממימוש נכסיו (יתרה בתיק).
 5. מתי מתקיימת אסיפת נושים.
בדיקת פשיטת רגל
המידע טושטש מטעמי צנעת הפרט

איזה מידע חשוף רק לצדדים בתיק פש”ר?

מעבר למידע המפורסם לכלל כפי שציינו למעלה, מי שהגיש תביעת חוב והוא נושה בהליך הפש”ר, יקבל שם משתמש וסיסמא על מנת לצפות בדוחות ומסמכים שהגיש החייב. כמו כן, הנושה יוכל לבדוק דברים נוספים כגון:

 1. האם החייב עומד בתשלום הצו החודשי.
 2. אילו תביעות חוב נוספות אושרו וזהות הנושים.
 3. דוחות הכנסות והוצאות שהחייב מגיש.
 4. צווים והחלטות של ביהמ”ש
 5. ועוד…

 

בדיקת הוצאה לפועל שאפשר לבצע

ראוי להדגיש שלא כל האנשים שנמצאים בחובות, מצויים בהליכי חדלות פירעון משפטיים ולכן לא יפורסמו במערכת המידע. במקרים כאלה, אך אין זה אומר בהכרח שאדם פלוני, אשר הקשתם את מס’ הזהות שלו, לא נמצא בחובות.

רשות האכיפה והגבייה נותנת לנו 2 כלים חינמיים נוספים לבדיקת חייבים בהוצאה לפועל: (למעבר לאתר לחצו כאן)

 1. בדיקת מרשם חייבים מוגבלים – במידה ורשם הוצאה לפועל הכריז על חייב מסוים כחייב מוגבל באמצעים (חייב שלא יכול לעמוד בתשלום חובותיו), פרטיו יופיעו במרשם זה (סעיף 69ה’ לחוק). לצורך הגשת הבקשה יש צורך למלא מס’ פרטי מזהים עליכם, כולל כתובת מייל אליה ישלח המידע על החייב.
  *נציין כי החל מתאריך 15.9.2019, לא יוכרזו יותר חייבים מוגבלים באמצעים בעקבות חקיקת חוק חדלות פירעון (אך חייבים שהוכרזו מוגבלים, לפני כניסת החוק ימשיכו כך ואותם ניתן לאתר במרשם).
 2. בדיקה במרשם חייבים המשתמטים – אם רשם ההוצל”פ הכריז על חייב כחייב בעל יכולת לשלם אך שמשתמט מתשלום חוב, פרטי זיהוי של החייב יופיעו במאגר זה (לפי סעיף 66ה’ לחוק). גם כאן יש צורך במס’ הזהות של החייב וכן למלא פרטים מזהים על מבקש המידע.
בדיקת חובות לחייב
למעבר לבדיקה באתר רשות האכיפה והגבייה – לחצו כאן

2 כלים אלו יוכלו לסייע בידכם לאתר חייבים עם חובות, כך שכעת תוכלו לקבל החלטה מושכלת כיצד לפעול מולם.

בדיקת בנק ישראל לאיתור חשבונות מוגבלים חמורים

ישנה בדיקה נוספת, לאיתור אנשים שחשבון הבנק שלהם הוא מוגבל ואינו יכול לעמוד במתן שיקים או התחייבויות. באתר בנק ישראל ניתן לבדוק בחינם, לפי מס’ תעודת זהות או מס’ חשבון, האם החשבון של הצד השני, מוגבל ולא בר פירעון. המידע חשוב במיוחד לבדיקת שוכר עתידי לדירתכם, או למשל כאשר אתם מתכוונים לחתום על חוזה כלשהו עם אדם אחר. לבדיקה באתר בנק ישראל לחצו כאן.

סיכום בדיקת פשיטת רגל

בדיקת פש”ר באתר הממונה על חדלות פירעון תעזור לנו להימנע ממצבים בהם אנו עלולים להתקשר בעסקה עם אדם שאין לו יכולת פירעון אמיתית. דבר היכול לגרום לנו נזקים עצומים בגביית התשלום המגיע לנו מאת החייב.
אחרים אף נעזרים בכלים שציינו, לבדוק שוכרים המעוניינים לשכור את דירתם ויש כאלו שבודקים לפני קניית דירה ממוכר כלשהו, האם האחרון נמצא בהליך חדלות פירעון (במקרה כזה, אין לבעל הדירה סמכות למכור את הדירה בעצמו). 

חשוב: כל המידע המוצג בכתבה הוא מידע כללי בלבד, אין להסתמך עליו באופן בלעדי. צוות האתר אינו נושא באחריות כלפי מי שנפגע או ניזוק כתוצאה מהסתמכות על תכני הכתבה. מומלץ וכדאי להתייעץ עם עו”ד בתחום שילמד את נסיבות התיק האישי שלכם, טרם הסתמכות עליו.

שאלות נפוצות

כן. אתר חדלות פירעון של משרד המשפטים, זמין לציבור הרחב בחינם וניתן על ידי הזנת מס’ ת.ז. או שם מלא, לבדוק האם אדם מסוים בפשיטת רגל.

באותו אתר, ניתן למעשה לבדוק את מצבו של הליך חדלות פירעון של כל אדם ולראות האם קיבל כבר הפטר.

כן, לאורך המאמר פירטנו מס’ דרכים נוספות כגון בדיקת הוצאה לפועל ובדיקת חשבונות מוגבלים חמורים.

כתיבת תגובה

עורכת דין ענת קרמר
ייצוג משפטי ראוי בהליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל
לקביעת שיחת ייעוץ

רוצה לשתף חבר\ה?

שיתוף ב whatsapp
סמס לחבר\ה
שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב print
הדפס מאמר
כתבות אחרונות
רוצה להישאר מעודכן?
הירשמו לניוזלטר שלנו

אין פה ספאם, אלא רק מידע רלוונטי בנושא תכני האתר.

קטגוריות